Przybieranie na wadze w czasie ciąży jest całkowicie normalnym i naturalnym procesem. Ciało zmienia się, niektóre narządy i tkanki powiększają, a objętość płynów ustrojowych dość mocno wzrasta. Nieprzybieranie na wadze w ciąży może się wiązać ze zbyt niską masą ciała dziecka i jego nieprawidłowym rozwojem. Niestety, często parę nadprogramowych kilogramów zostaje również po ciąży. Jak sobie z nimi poradzić?

Odchudzanie po ciąży a karmienie piersią

Organizm w czasie pierwszych 6 miesięcy po ciąży jest szczególnie podatny na tracenie kilogramów, jednak – szczególnie w pierwszym okresie po porodzie-  nie należy podchodzić do odchudzania zbyt rygorystycznie. Warto pamiętać, że najlepsze i najtrwalsze efekty osiągniemy przede wszystkim zdrowym trybem życia i zbilansowaną dietą, o dobrze dopasowanej kaloryczności. Nie należy od razu po porodzie zaczynać ciężkich treningów, do których ciało nie jest przyzwyczajone, ani obcinać drastycznie ilości spożywanych kalorii. Odchudzanie najlepiej zacząć po zakończeniu karmienia piersią. Z zakończeniem tego okresu również nie warto przesadnie się spieszyć, ponieważ karmiąc dziecko, traci się pomiędzy 200-500 kcal dziennie. Należy w tym okresie szczególnie zadbać o pełnowartościową dietę. Nie ma również przeciwwskazań do podejmowania stopniowej aktywności fizycznej.

Odpowiednia dieta

Kiedy już zdecydujemy się na rozpoczęcie odchudzania po ciąży, należy zadbać o odpowiednią dietę. Zaczynamy od wyliczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego, z uwzględnieniem trybu życia, sylwetki, wieku, wzrostu i wagi. Niektóre kalkulatory dają możliwość wyboru celu i wyliczają zapotrzebowanie automatycznie pod odchudzanie, utrzymanie lub zwiększenie wagi. W sytuacji, w której korzystamy z kalkulatora, który nie bierze tego czynnika pod uwagę, należy stopniowo odejmować po około 200-300 kcal od dziennego zapotrzebowania i obserwować czy są efekty. Wszystkie kalkulatory i wzory służące do wyliczania zapotrzebowania pełnią jedynie funkcje orientacyjne, ponieważ nie sposób ustalić za ich pomocą indywidualnego zapotrzebowania w 100% przypadków skutecznie, gdyż zależy to od zbyt wielu czynników.

Ćwiczenia – jak szybko schudnąć?

Kolejnym krokiem, który pomoże schudnąć po ciąży, jest dobór odpowiedniego treningu. Po pierwsze, trening pozwala spalić dodatkową ilość kalorii, po drugie – dba o wygląd sylwetki. To właśnie dzięki niemu skóra będzie jędrna, a ryzyko pozostania luźnej skóry po ciąży i odchudzaniu znacznie się zmniejsza. Trening modeluje sylwetkę i pozwala odpowiednio ją kształtować, a także przyspiesza metabolizm. Wiele osób spiera się na temat tego, co jest ważniejsze w odchudzaniu – dieta czy ćwiczenia. Rozwiązując ten spór, odpowiadamy – nie ma żadnych dowodów na wyższość diety nad ćwiczeniami, ani odwrotnie. Tak naprawdę nie ma jednego bez drugiego i tylko połączenie ich obu może dać zadowalające efekty. Jeśli chodzi o dobór treningu, w tym zakresie istnieje dowolność.

Jak schudnąć po ciąży – przykładowe ćwiczenia

Schudnięcie po ciąży może być trudne, ale jest to możliwe przy odpowiedniej diecie i regularnym ćwiczeniu. Oto kilka przykładowych ćwiczeń, które mogą pomóc w utracie wagi po ciąży:

  • Spacerowanie – jest to łatwe i przyjemne ćwiczenie, które można wykonywać z dzieckiem w wózku.
  • Pływanie – to doskonałe ćwiczenie dla kobiet po ciąży, ponieważ jest niskie na obciążenie dla stawów i mięśni.
  • Joga – joga jest doskonałym ćwiczeniem relaksacyjnym i pomaga w utrzymaniu równowagi ciała i umysłu.
  • Trening siłowy – należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem treningu siłowego, jest to doskonałe ćwiczenie dla utraty tkanki tłuszczowej.
  • Interwały – interwałowe ćwiczenia cardio są skuteczne w spalaniu tłuszczu i poprawie kondycji fizycznej.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej po ciąży, aby upewnić się, że jest to bezpieczne dla Ciebie i dziecka.

W żadnym przypadku nie należy zaczynać od przesadnego forsowania się – regeneracja również jest bardzo istotna. Warto mieć na uwadzę, by nie obciążać mięśni brzucha w pierwszych tygodniach po porodzie. Przykładowo, jeśli wcześniej nie biegaliśmy, zaczynamy od szybkich spacerów, następnie truchtu z przerwami, normalnego truchtu i stopniowo dochodzimy do biegu, w którym później można zwiększać prędkość lub długość.