W ostatnich latach coraz więcej osób prowadzi zdrowy styl życia. Zmiana nawyków żywieniowych oraz regularna aktywność fizyczna pomagają zredukować tkankę tłuszczową, cieszyć się smukłą sylwetką, poprawiają nastrój, wytrzymałość, a także minimalizują ryzyko wystąpienia niektórych dolegliwości. Nic więc dziwnego, że mnóstwo kobiet i mężczyzn decyduje się na treningi biegowe. Zanim jednak rozpocznie się przygodę z tą formą aktywności, należy zapoznać się z prawidłową techniką biegu. Zastanawiasz się jak biegać poprawnie i na co zwrócić uwagę w trakcie treningu? Poniżej kilka cennych wskazówek dla początkujących biegaczy.
Prawidłowa technika biegu – zasady
Prawidłowa technika biegania jest bardzo ważna. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko kontuzji, odczuwa się mniejsze zmęczenie w trakcie biegu i po treningu oraz można osiągać lepsze wyniki i biegać szybciej, co jest niezwykle ważne, gdy przygotowujemy się do zawodów i zależy nam na konkretnym czasie biegu.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na dłuższe, czy krótsze dystanse, powinieneś skupić się na poprawnej technice biegania. Istotna będzie świadomość własnego ciała. Zastanawiasz się, dlaczego to takie ważne? Ponieważ poszczególne części ciała mają bezpośredni wpływ na efektywne bieganie. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?
- Głowa – podczas biegania, należy patrzeć przed siebie, unikając machania głową na boki.
- Barki – w trakcie biegu należy się rozluźnić po to, aby pozbyć się napięcia mięśni. Barki powinny znajdować się w prostej linii. Nie można ich unosić do góry.
- Ręce – ważna jest również prawidłowa praca rąk, ponieważ pomagają one wprawić ciało w ruch i nadać mu szybkości. Ręce muszą być zatem zgięte w łokciach i poruszać się wzdłuż ciała zgodnie z rytmem nóg. Dłonie najlepiej zacisnąć w pięści.
- Plecy – istotnym elementem prawidłowej techniki biegu jest właściwe ułożenie pleców. Łopatki powinny być ściągnięte, a plecy wyprostowane. W ten sposób łatwiej się oddycha.
- Tułów – podczas biegania nie można przechylać się na boki, ani się garbić, ponieważ prowadzi to do nadwyrężenia kręgosłupa.
- Nogi – w trakcie biegu powinno się lądować na śródstopiu, a nie na pięcie. Przy czym palców nie można kierować na zewnątrz i do środka. Ważna jest również długość kroków. Stopy należy stawiać przed sobą. Dzięki temu uniknie się kontuzji, na przykład kolana. Aby zapoznać się z poprawną techniką biegania, na początek można zdecydować się na bieganie boso, które pomoże w nauce odpowiedniego stawiania stóp na podłożu.
Na koniec nie wolno zapomnieć o oddechu. Podczas treningu rozluźnij mięśnie szczęki oraz oddychaj naturalnie i swobodnie.
Podsumowanie
Nieprawidłowa technika biegu to częsty problem osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym rodzajem aktywności. Popełnianie konkretnych błędów w trakcie treningu nie pozwala biegać efektywnie, czyli osiągać należytych wyników i rezultatów. Nic więc dziwnego, że często amatorom biegania zdarza się odczuwać ogromne zmęczenie po treningu, nawet gdy tempo biegu nie jest optymalne.
Do tego mogą pojawiać się zakwasy, a nawet kontuzje. Dzięki odpowiedniej technice biegu można zgubić zbędne kilogramy. Dodatkowo efektywna i regularna aktywność pomoże zapobiec chorobom serca, cukrzycy czy nadciśnieniu. Co zatem wpływa na prawidłową technikę biegania? Właściwe stawianie kroków, praca rąk, ułożenie głowy czy utrzymanie środka ciężkości.