Jak aktywność fizyczna wpływa na naszą skórę?
Od paru lat w Polsce można obserwować zjawisko rosnącej świadomości społeczeństwa w zakresie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania wolnego czasu. Ma na to wpływ m.in. rozbudowa obiektów rekreacyjno-sportowych czy miejskiej infrastruktury (przestrzenie, tereny przystosowane do uprawnia sportów). Regularne ćwiczenia to nie tylko korzyści w postaci zwiększonej wydolności, zrzucenia zbędnych kilogramów bądź poprawy samopoczucia, to również spowolnienie procesów starzenia się czy pomoc w walce z niedoskonałościami cery. Czy aktywność fizyczna naprawdę poprawia wygląd skóry?
Ruch pomaga usunąć toksyny z organizmu
Pocenie jest naturalnym rezultatem aktywności fizycznej. Dzięki temu organizm pozbywa się toksyn i szkodliwych substancji. Wydalane są również wolne rodniki, które prowadzą do utleniania lipidów, uszkadzania naczyń krwionośnych i przedwczesnego starzenia się skóry.
Warto zastanowić się również nad tym, z czego dokładnie składa się pot. To nie tylko woda, lecz także kwas mlekowy i mocznik, które wykazują działanie nawilżające.
Ćwiczenia pozwalają zatem spowolnić proces powstawanie zmarszczek oraz zachować czystą, świeżą, młodą i promienną cerę, pod warunkiem dokładnego oczyszczenia ciała (po treningu) z wszelkich zanieczyszczeń nagromadzonych na naskórku.
Wysiłek poprawia krążenie
Skóra pozbawiona właściwej ilości tlenu jest ziemista, zmęczona, szybciej się starzeje, dlatego tak ważne jest jej dotlenienie. W trakcie aktywności fizycznej zwiększa się przepływ krwi w organizmie, wskutek czego tlen i składniki odżywcze przedostają się do wszystkich komórek, dostarczając im niezbędnych substancji. Pory się nie zapychają, co chroni przed powstawaniem zaskórników i zmarszczek. Cera nabiera młodzieńczego blasku i kolorytu.
Wysiłek ma również korzystny wpływ na włosy. Poprawa ukrwienia skóry głowy zapobiega ich wypadaniu, dodaje im blasku oraz przyspiesza ich wzrost.
Aktywność fizyczna – trądzik i hormony
Hormony mają nie tylko ogromny wpływ na zdrowie, lecz także na stan i jakość skóry. Przewlekły stres, zdenerwowanie, problemy ze snem i statyczny tryb życia wzmagają produkcję kortyzolu, którego nadmiar ma niekorzystny wpływ na cerę. Hormon stresu stymuluje gruczoły łojowe, co intensyfikuje wytwarzanie sebum, prowadząc w konsekwencji do błyszczenia się cery, rozwoju bakterii oraz pojawiania się na twarzy zaskórników i trądziku.
Podczas treningu możliwe jest zredukowanie napięcia, odprężenie, poprawa nastroju. Poziom kortyzolu zostaje unormowany, zamiast tego wydzielane są endorfiny i serotonina, zwiększa się również stężenie hormonu wzrostu, który jest odpowiedzialny za syntezę białek. Co to oznacza? Systematyczne pobudzanie mięśni polepsza sprężystość i jędrność skóry. Ciało zostaje wzmocnione i uelastycznione pod wpływem ćwiczeń, a muskulatura skutecznie podkreślona, dzięki czemu dłużej można zachować młody i zdrowy wygląd.
Ćwiczenia wspomagają walkę z cellulitem
Przyjmuje się, że aż około 90% kobiet boryka się z pomarańczową skórką, czyli nieprawidłowo rozmieszczoną tkanką tłuszczową, powodującą zmiany w tkance podskórnej. Najczęściej mamy do czynienia z dwoma rodzajami cellulitu – wodnym i tłuszczowym. Oba typy lipodystrofii można zwalczyć poprzez wysiłek fizyczny.
Aktywność umożliwia spalanie tłuszczu zalegającego pod skórą, pobudza również krążenie, co jest niezwykle ważnym elementem terapii antycellulitowej.
Aby zredukować pomarańczową skórkę zaleca się ćwiczenia siłowe i aerobowe, które w sposób szczególny angażują uda i pośladki (zwykle najbardziej narażone na zmiany w tkance podskórnej). Przy okazji warto zdecydować się na specjalną odzież treningową, która nie tylko zapewnia absorpcję wody, lecz także działa elektrostymulująco na mięśnie, co pozwala dodatkowo dotlenić komórki i ujędrnić ciało. Ubrania do ćwiczeń są wykonane z wysokogatunkowych, elastycznych materiałów, które dopasowują się do sylwetki, zapewniając tym samym wygodę użytkowania, nawet podczas intensywnego wysiłku. Dodatkowo dzięki wykorzystaniu przy ich produkcji nowoczesnej technologii, odzież sportowa gwarantuje komfort termiczny.
Podsumowanie
Regularna aktywność fizyczna ma doskonały wpływ na skórę. Pomaga usunąć szkodliwe substancje i wolne rodniki z organizmu, działa przeciwstarzeniowo, dotlenia, zapobiega powstawaniu niedoskonałości, a także wspomaga walkę z cellulitem.