Trekking to piesze wędrówki. Najczęściej kojarzy się z wypadem w góry, ale równie dobrze może prowadzić przez pustynie, rzeki czy bagna. To po prostu przemierzanie świata na własnych nogach. Może być bardzo wymagającą wielodniową wędrówką z dużym plecakiem, albo krótką wycieczką najbliższym szlakiem turystycznym w okolicy.

Trekking – aktywność dla wszystkich?

Trekking kojarzy się zazwyczaj z wędrówką w wymagających warunkach terenowych i klimatycznych, która trwa przynajmniej kilka dni, podczas których pokonasz wiele kilometrów i przewyższeń. Jednak całodniowy wypad w Bieszczady czy dwugodzinna wycieczka w rezerwacie przyrody to również trekking. W każdym przypadku musisz mieć inne przygotowanie i kondycję. Trekking jest dla wszystkich – trzeba tylko mierzyć siły na zamiary i dobrać jego rodzaj oraz intensywność do własnych możliwości.

Czy potrzebujesz specjalnych przygotowań?

Do tego rodzaju aktywności musisz posiadać pewne przygotowanie, gdyż będzie ona wymagająca dla twojego organizmu. Przyda się ogólna kondycja, a na dłuższe wyprawy mocne mięśnie nóg i siła – potrzebna do niesienia ciężkiego plecaka. Dlatego warto wcześniej popracować nad wytrzymałością, zapisać się na siłownię lub uprawiać sport na świeżym powietrzu.

W czasie kilkudniowych trekkingów będziesz narażony na różne niewygody, jak spanie w namiocie, kąpiel w rzece i toaleta na łonie natury, dlatego musisz zgromadzić potrzebny sprzęt i przemyśleć bagaż.

Bardzo ważne jest również posiadanie odpowiednich butów i odzieży termicznej. Trzeba być przygotowanym na różne warunki pogodowe, dlatego nie zapomnij o kurtce i wygodnej bluzie. Przyda się też czapka lub funkcjonalny komin, chroniący szyję czy głowę przed wiatrem. Zadbaj o odpowiedni strój dostosowany do charakteru trekkingu, dzięki niemu komfortowo pokonasz zamierzony dystans.

bluza Cuna

W pojedynkę czy w grupie?

Jeśli jesteś odważny, możesz spróbować trekkingu w pojedynkę. Taka wyprawa pozwoli ci się wyciszyć i poczuć częścią natury. Jest to jednak propozycja dla „starych wyjadaczy”, potrafiących radzić sobie w terenie.

Dla mniej wprawionych, lub dla wyruszających na swój pierwszy trekking, polecamy wyprawę w kilka osób. W grupie zawsze raźniej, można się wzajemnie wspierać i motywować. A także liczyć na pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jeśli nie masz zbyt dobrej kondycji, zacznij od krótszych tras i łatwiejszych szlaków, np. w Bieszczadach. Warto wybrać się na jednodniowe wycieczki po połoninach, podczas których sprawdzisz stan swojej kondycji. Na zaprawionych w boju czekają trudniejsze szlaki, wymagające kilkudniowej wędrówki z ciężkim plecakiem i nocowaniem po drodze. Najdłuższy szlak w Polsce – Główny Szlak Beskidzki (496 km) czy Główny Szlak Sudecki (444 km) to z pewnością trasy dla zaprawionych piechurów.

Korzyści z uprawiania trekkingu

Trekking, tak jak każdy rodzaj aktywności fizycznej, zapewnia wiele korzyści. Przede wszystkim ma pozytywny wpływ na zdrowie. W czasie wędrówki oddychamy świeżym powietrzem, dzięki czemu nasz organizm jest dotleniony, a wydolność krążeniowo-oddechowa zwiększa się. Wystawianie się na różne warunki pogodowe hartuje również naszą odporność.

Wielogodzinne wędrówki spalają nadmiar tkanki tłuszczowej i wzmacniają mięśnie. Regularnie uprawiane poprawią twoją kondycję, dzięki czemu będziesz mógł zaliczać co raz trudniejsze szlaki.

Trekking, to również aktywność, podczas której odpoczywa głowa. Wysiłek oraz otaczająca nas przyroda redukują stres, a wydzielające się endorfiny dają poczucie szczęścia. Wraz z kolejnym pokonanym kilometrem wzrastają też pewność siebie i wiara we własne możliwości.

Poza tym poznajemy otaczający nas świat i odwiedzamy trudnodostępne miejsca, do których można się dostać tylko na własnych nogach. Satysfakcja jest ogromna! A widoki z trasy zostaną w waszych wspomnieniach do końca życia.

Checklista trekkingowa:

  • buty – niezależnie, gdzie się wybierasz, potrzebujesz wygodnych, pełnych butów, dobrze trzymających stopę (nie wybieraj się na szlak w nowych nierozchodzonych butach, nabawisz się bolesnych otarć);
  • porządne wysokie skarpety sportowe;
  • czapka;
  • apteczka (leki przeciwbólowe, plastry, coś do odkażania ran);
  • krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym;
  • okulary przeciwsłoneczne;
  • cieplejsze okrycie w razie gorszej pogody;
  • koszulki funkcyjne;
  • pelerynę przeciwdeszczową;
  • namiot, śpiwór, karimata (jeśli planujecie spać na łonie natury);
  • scyzoryk;
  • latarka;
  • mapa (czasem na trasie możemy nie mieć zasięgu, dlatego warto zaopatrzyć się w tradycyjną papierową mapę);
  • aparat;
  • telefon;
  • prowiant;
  • kijki trekkingowe.