
Nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu to problem, z którym boryka się wiele kobiet. Przyczyną gromadzenia się tłuszczu w tej partii ciała jest niewystarczająca ilość ruchu, niezdrowa dieta czy przewlekły stres. Kompleks potrafi wpłynąć negatywnie na samopoczucie, komfort psychiczny i pewność siebie, co z kolei może oddziaływać niekorzystnie na sferę zawodową czy osobistą. Co zrobić żeby brzuch był płaski i jędrny? Jak spalić tłuszcz z brzucha?
Tkanka tłuszczowa na brzuchu – przyczyny
Tkanka tłuszczowa zbiera się w obrębie brzucha na skutek zbyt wysokiej podaży kalorii. Związane jest to z nieodpowiednią dietą ubogą w cenne składniki odżywcze, która spowalnia metabolizm i hamuje spalanie tłuszczu.
Na gromadzenie się tkanki tłuszczowej na brzuchu ma wpływ brak ruchu i siedzący tryb życia. Osoby nieaktywne fizycznie są narażone na otyłość. Zwiększa się również ryzyko zachorowania na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, depresję czy cukrzycę. Inne przyczyny problemu to m.in.:
- stres,
- zaburzenia snu lub bezsenność,
- używki (alkohol, papierosy),
- genetyka.
Spalanie tkanki tłuszczowej – wskazówki
Wyróżnić możemy dwa rodzaje tłuszczu brzusznego:
- Tłuszcz trzewny (tłuszcz wisceralny) – otacza narządy wewnętrzne, chroniąc je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej obciąża organy oraz utrudnia ich prawidłowe funkcjonowanie.
- Tłuszcz podskórny – zlokalizowany jest pod skórą.
Aby zredukować tkankę tłuszczową należy:
- Dobrze się wysypiać – pomoże to nie tylko zregenerować się po intensywnym dniu, lecz także wpłynie na wagę.
Stosować dietę ubogą w węglowodany, natomiast bogatą w białko – spożywanie odpowiedniej ilości białka w ciągu dnia pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę w okolicy pasa, ponieważ zmniejsza apetyt o około 60% i zwiększa metabolizm o 80-100 kalorii w ciągu dnia. - Unikać cukrów i produktów o niskiej zawartości substancji odżywczych, za to jeść więcej owoców i warzyw.
- Zmniejszyć podaż kalorii – aby zredukować tkankę tłuszczową na brzuchu warto zmniejszyć nieznacznie podaż kalorii (maksymalnie o 300-500 kcal).
- Zrezygnować ze słodkich, kalorycznych napojów – pijąc regularnie słodkie napoje można spowolnić lub całkowicie zahamować proces zmniejszania tkanki tłuszczowej. Nadmiar cukru prowadzi bowiem do zbierania się tłuszczu w okolicy brzucha.
- Unikać picia alkoholu – alkohol to puste kalorie.
- Kontrolować poziom stresu – hormon stresu (kortyzol) może zwiększać apetyt, co w konsekwencji prowadzi do odkładania tłuszczu na brzuchu.
Ćwiczenia spalające tłuszcz
Postaw na ćwiczenia angażujące całe ciało, zwracając szczególną uwagę na nogi. Dlaczego to takie ważne? Zbyt mała ilość tkanki mięśniowej w dolnych partiach ciała przyczynia się do gromadzenia tłuszczu w obrębie brzucha. Dobrym pomysłem będzie trening interwałowy polegający na wykonywaniu intensywnych ćwiczeń z przerwą na odpoczynek.
Przykładowe ćwiczenia na redukcję tkanki tłuszczowej to:
- brzuszki,
- skręty tułowia,
- skłony,
- deska,
- nożyce pionowe i poziome,
- unoszenie nóg do pionu w pozycji leżącej,
- przyciąganie nóg do klatki piersiowej.
Pamiętaj o tym, aby podczas rozgrzewki i treningu założyć specjalną odzież. Wygodne stroje sportowe dla kobiet to legginsy, spodenki, topy czy koszulki.
Spalenie tłuszczu z brzucha – podsumowanie
Aby spalić tkankę tłuszczową z okolic brzuchu, należy prowadzić aktywny tryb życia oraz spożywać posiłki niskowęglowodanowe, z dużą ilością białka. Warto również zadbać o jakość snu i swój komfort psychiczny po to, by nie dopuszczać do stresowych sytuacji.