Ostatnio bieganie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wiele osób próbuje swoich sił w tej dyscyplinie – może dlatego, że jest ona tak naturalna dla człowieka. Już małe dzieci eksplorują świat, w głównej mierze biegając. Dlatego nie wyrastajmy z biegania! To świetny sposób na zachowanie kondycji fizycznej i psychicznej. Biegać można wszędzie – na bieżni, w parku, w lesie. Las...no właśnie…przyjrzyjmy się bliżej biegom przełajowym.
Bieganie w terenie – co to znaczy?
Bieganie w terenie odbywa się po trasach, które są wytyczone przez lasy, pola, łąki. Chodzi o bliski kontakt z naturą, która stanowi też naturalne utrudnienie dla biegaczy. Pokonywanie przewyższeń, podbieg po grząskim piasku czy przeskakiwanie przez kałuże i błoto – to wyzwania, z którymi mają do czynienia biegacze przełajowi.
Duży wpływ na intensywność i trudność takich biegów mają warunki atmosferyczne. Dużo bardziej wymagająca okaże się ta sama trasa pokonana przy 30 stopniowym upale niż podczas orzeźwiającego poranka. Trudniej biega się też po śniegu lub podczas ulewnego deszczu, gdy na trasie pojawią się błoto i śliskie kamienie.
Co zyskujemy biegając w terenie?
- Bieganie w terenie nie obciąża tak mięśni i stawów, dzięki temu, że naturalne podłoże (trawa, piasek, mech) ma dużo lepszą amortyzację. Zmniejsza to obciążenie uderzeniowe, a my minimalizujemy szansę kontuzji.
- Zwiększa naszą wytrzymałość i siłę, daje poczucie satysfakcji z pokonanej trasy. Buduje zarówno mięśnie, jak i charakter.
- Oddychając świeżym powietrzem zwiększamy dotlenienie naszego organizmu. Jeśli biegamy w terenach leśnych, wdychamy pachnące olejki eteryczne, nad morzem – dobroczynny jod.
- Bieganie przełajowe rozwija koordynację ruchową, dzięki temu, że pokonując różne przeszkody balansujemy całym ciałem. Przeskakujemy przez dziury i kamienie, rozgarniamy rosnące przy trasie gałęzie czy stąpamy ostrożniej na śliskim podłożu.
- Wspieramy naszą koncentrację – nie wiadomo, co nas zaskoczy na danej trasie. Las czy łąka zmieniają się i musimy być zawsze gotowi na nową przeszkodę w postaci zwalonego pnia drzewa czy podmokłego terenu.
- Bieganie wśród naturalnych krajobrazów jest też niezwykle pozytywne dla naszej psychiki. Często trasy biegną malowniczymi terenami, prowadzą na widokowe szczyty lub przez kwieciste doliny. Nierzadko można też natknąć się na dziko żyjące zwierzęta.
Przygotowanie do biegów przełajowych
Bardzo ważny jest odpowiedni zróżnicowany trening. W pierwszej kolejności skupcie się na poprawie wydolności organizmu. Bieg przełajowy to nie krótki sprint na torze – wymaga przebiegnięcia przynajmniej kilku kilometrów, zazwyczaj w nierównym terenie. Warto potrenować biegi ciągłe, charakteryzujące się pozostawaniem w ciągłym ruchu przez dłuższy czas. Jeśli zależy Ci na jak najlepszym czasie, włącz do treningu biegi narastające, które pomogą Ci zwiększyć wytrzymałość i otrzymywać lepsze wyniki czasowe.
Bardzo ważne są również ćwiczenia poprawiające ruchomość stawów oraz równowagę. Ćwiczcie szybkie zwroty – poprawicie dynamikę ciała, co przyda się podczas pokonywania nieprzewidywalnych przeszkód występujących w terenie. Włączcie również trening siłowy i nie zapomnijcie o rozciąganiu.
Przygotowując się do biegania przełajowego, musicie zadbać o odpowiedni strój. Przede wszystkim zwróćcie uwagę na dobór odpowiednich butów dopasowanych do podłoża, po którym będziecie się poruszać. Rozważcie również wybór ubrań funkcyjnych, które dzięki nowoczesnym materiałom odprowadzają pot na zewnątrz i szybko schną, co znacząco wpływa na komfort podczas biegu.
Bardzo ważne jest również nakrycie głowy, gdy biegamy w otwartym terenie podczas upalnego lata, oraz ciepła czapka zimą. Przygotowując się do biegu w terenie zawsze sprawdź aktualną prognozę pogody i dopasuj strój do panujących warunków atmosferycznych. Przegrzanie lub wyziębienie organizmu mogą mieć poważne konsekwencje dla stanu zdrowia.
Bieganie przełajowe to świetny sposób na aktywność dla osób szukających nowych wyzwań. Jeśli lubisz kontakt z przyrodą, szukasz wolności i przestrzeni w tym co robisz – zainteresuj się bieganiem w terenie.