Lekkie ćwiczenia w domu dla osób bez kondycji
Lekkie ćwiczenia w domu dla osób bez kondycji

Regularna aktywność fizyczna nie tylko poprawia samopoczucie i kondycję, ale także wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne. Nawet krótkie i lekkie treningi mogą mieć ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie i zmianę nawyków.

Niestety, nie każdy ma możliwości, czas, a nawet ochotę na to, aby wykupić karnet na siłownię czy do klubu fitness i brać udział w systematycznych treningach. W takiej sytuacji warto wybrać dla siebie kilka prostych i lekkich ćwiczeń i zacząć trenować w zaciszu domowym. Na jakie ćwiczenia się zdecydować? Odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy.

Łatwe i lekkie ćwiczenia

Łatwe i lekkie ćwiczenia to formy aktywności fizycznej, które mają na celu zwiększenie wydolności organizmu oraz uelastycznienie mięśni. Świetnie poprawiają również krążenie krwi oraz wzmacniają mięśnie brzucha czy kręgosłupa.

Są szczególnie polecane osobom początkujących, prowadzącym siedzący tryb życia, seniorom oraz osobom powracającym do treningów po długiej przerwie. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że można je wykonywać z niewielkim wysiłkiem, bez potrzeby zakupu specjalistycznego sprzętu czy doświadczenia w dziedzinie fitness.

Podczas wykonywania lekkiego treningu istnieje niewielkie ryzyko kontuzji lub przeciążenia. Należy jednak pamiętać, aby dopasować go do swoich możliwości. 

Trening dla początkujących w domu bez sprzętu

Na początek warto rozgrzać ciało. W tym celu należy wykonać kilka prostych ćwiczeń. Pierwszym z nich jest marsz w miejscu. Wystarczy stanąć prosto, nogi rozstawić na szerokość bioder, a następnie unosić naprzemiennie kolana, poruszając jednocześnie rękoma.

Kolejnym ćwiczeniem jest unoszenie ramion. Wzmacnia ono mięśnie i pomaga kształtować prostą postawę.

Należy stanąć prosto z rękoma ułożonymi wzdłuż ciała i unieś ręce na boki, aż będą równoległe do podłogi, a następnie je opuścić. Osoby, które mają nieco więcej siły, mogą również zdecydować się na unoszenie lekkich hantli.

Po wykonaniu kilku serii powtórzeń powyższych ćwiczeń można przejść do nieco bardziej zaawansowanych lub też spróbować poćwiczyć następnego dnia.

Trening dla początkujących warto rozpocząć od pompek. Najrozsądniej jest jednak wykonywać pompki na tak zwanej podporze, by zbytnio nie obciążać organizmu. Aby wykonać to proste ćwiczenie, zegnij nogi, a kolana oprzyj o podłoże. W tym ćwiczeniu ważne jest to, aby pośladki nie opadały, a trzymały linię z całym ciałem.

Kolejnym, ćwiczeniem, które urozmaici Twój codzienny trening, są brzuszki. Napnij mięśnie brzucha i nie odrywaj go od maty. Złącz stopy i załóż ręce za głowę. Pamiętaj, aby łokcie były otwarte podczas unoszenia ciała. Nie przyciskaj brody do klatki piersiowej. 

Podsumowanie

Lekkie ćwiczenia wykonywane w domu są świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają kondycji, zaczynają dopiero swoją przygodę ze sportem lub też powracają do systematycznej aktywności po długiej przerwie.

Wykonanie nisko intensywnych ćwiczeń pozwala organizmowi stopniowo przyzwyczajać się do treningów. Do prostych ćwiczeń należy zaliczyć między innymi marsz, wykroki, unoszenie ramion, brzuszki czy rowerek. Osobom, które mogą sobie na to pozwolić, szczególnie polecamy stopniowe zwiększanie intensywności i wydłużanie czasu treningów.  

 Do tego typu aktywności świetnie sprawdzą się bawełniane legginsy i topy, które zapewniają uczucie komfortu i swobody podczas treningu. 

Artykuły
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium