Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Nic w tym dziwnego, trening na świeżym powietrzu poprawia kondycję, zwiększa wydolność organizmu, wzmacnia mięśnie, ujędrnia ciało, polepsza samopoczucie, zmniejsza ryzyko zachorowania na schorzenia sercowo-naczyniowe, a także wspomaga odchudzanie. Jogging przyspiesza metabolizm oraz poprawia ukrwienie mięśni, co przyczynia się do spalania tłuszczu i zrzucenia zbędnych kilogramów. Aby doszło do redukcji tkanki tłuszczowej, ważna jest nie tylko intensywność treningu, lecz także kontrola tętna maksymalnego i strefa spalania tłuszczu. Jakie powinno być tętno optymalne w trakcie biegania?
Tętno do spalania tłuszczu
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie od strefy tętna zależy w dużej mierze efektywne spalanie tłuszczu podczas biegania, nie od wysokiej intensywności treningu czy szybkiego tempa biegu. Tętno w strefie spalania tłuszczu (po angielsku fat burning heart rate) pomaga zatem w skuteczny i szybki sposób zredukować ogromne ilości tkanki tłuszczowej zgromadzonej w różnych częściach ciała, na przykład na brzuchu czy nogach.
Warto dodać, że każda osoba ma inne tętno maksymalne, w związku z czym wysiłek będzie się zdecydowanie różnić.
Strefa spalania tłuszczu - jakie jest maksymalne tętno do spalania tkanki tłuszczowej?
Zastanawiasz się, jaki jest tętno maksymalne, które pozwoli skutecznie spalać tłuszcz w trakcie biegu i jaki jest przedział tętna dla osób w różnym wieku? Aby zacząć spalać tkankę tłuszczową, powinno się osiągnąć puls na poziomie 50-70% maksymalnego tętna. Przy czym warto pamiętać, że jego dokładna wysokość jest zależna między innymi od:
- wieku,
- płci,
- ogólnej kondycji,
- stylu życia.
Tętno maksymalne umożliwiające najefektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej można obliczyć za pomocą następującego wzoru:
220 - wiek biegacza = maksymalne tętno
W przypadku osoby mającej 30 lat, tętno maksymalne będzie wynosiło 190 uderzeń na minutę. Strefa spalania tłuszczu to zatem:
- 95 (50% x 190),
- 133 (70% x 190).
Oznacza to, że biegacz mający 30 lat będzie najefektywniej spalał tkankę tłuszczową ćwicząc przy tętnie od 95 do 133 uderzeń na minutę.
Jak wykorzystać tę wiedzę?
Gdy już znamy naszą strefę spalania tłuszczu, możemy dostosować tempo naszego biegu, aby utrzymać puls w tym zakresie. Jest to kluczowe podczas treningów, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Warto również pamiętać, że każdy organizm jest inny, dlatego też warto dostosować te zasady do swoich indywidualnych możliwości i potrzeb.
Nie zapominajmy także o odpowiednim ubraniu podczas biegania. Wygodne i przewiewne stroje sportowe pozwolą nam utrzymać komfort podczas treningu, a techniczne materiały odprowadzą wilgoć z ciała, zapobiegając uczuciu dyskomfortu. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór odzieży sportowej, która idealnie sprawdzi się podczas Twoich treningów.
Tętno a spalanie tłuszczu - podsumowanie
Strefa tętna to określony zakres pulsu, mierzony w uderzeniach na minutę i wyznaczany na podstawie procentowej wartości maksymalnego tętna. Aby przyspieszyć spalanie tłuszczu w trakcie biegania, warto zatem oszacować strefy tętna. Dodatkowo tkankę tłuszczową pomoże zredukować trening interwałowy (bieganie naprzemienne, raz truchtem, a raz maksymalnym tempem), długie wybieganie, ćwiczenie na czczo oraz biegi pod górkę. Aby kontrolować strefę spalania tłuszczu w trakcie biegania, warto korzystać z pulsometru. Doskonałą alternatywą będzie również zakup zegarka treningowego lub opaski sportowej, które nie tylko mierzą puls, lecz także informują o przebytym dystansie czy spalaniu tkanki tłuszczowej.