Promocje
Bluza NORTES męska
Bluza NORTES męska
259,00 zł 139,00 zł
Legginsy HOP damskie
Legginsy HOP damskie
49,00 zł 39,00 zł
Koszulka SHAPE męska
Koszulka SHAPE męska
129,00 zł 89,00 zł
Bluza TRAMONTANA damska GRAFIT
Bluza TRAMONTANA damska GRAFIT
299,00 zł 199,00 zł
Koszulka RUSH SHORT B męska
Koszulka RUSH SHORT B męska
129,00 zł 79,00 zł
Komplet sportowy RÓŻ WF
Komplet sportowy RÓŻ WF
99,00 zł 69,00 zł
Opaska sportowa JUNGLE
Opaska sportowa JUNGLE
59,00 zł 39,00 zł
szt.
Worek sportowy CUNBAG ZEBRA
Worek sportowy CUNBAG ZEBRA
89,00 zł 59,00 zł
szt.
Produkt dnia
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak poprawić kadencję biegu i czy jest ważna dla początkującego sportowca
Jak poprawić kadencję biegu i czy jest ważna dla początkującego sportowca

W ostatnich latach coraz większą popularnością wśród osób propagujących zdrowy styl życia cieszy się bieganie. Mimo że aktywność wydaje się jedną z najprostszych dyscyplin sportowych do trenowania, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, a jednocześnie zmniejszyć ryzyko kontuzji, należy zwrócić uwagę na technikę biegu. Niewielu biegaczy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest tętno, tempo czy rytm biegu. Jednym z istotnych parametrów jest kadencja biegu, czyli liczba kroków wykonywanych przez minutę biegu.

Kadencja biegu - od czego zależy?

Optymalna kadencja jest zależna od kilku czynników, takich jak:

 • wiek,
 • płeć,
 • tempo biegu,
 • podłoże,
 • długość kończyn,
 • gęstość ścięgien.

Jak poprawić niższą kadencję biegu?

Optymalna kadencja to 180 kroków na minutę. Jest to pomiar z Igrzysk Olimpijskich z 1984 roku. Wśród zawodowych sportowców wynosi ona najczęściej 155-203, gdy tymczasem w przypadku osób trenujących bieganie amatorsko nie mamy do czynienia z aż tak wysoką kadencją. Większość takich biegaczy osiąga wynik na poziomie 150-170.

Sposoby na zwiększenie kadencji to między innymi:

 • koncentrowanie się na podnoszeniu stopy w trakcie biegu, nie na jej opuszczaniu,
 • lądowanie stopą pod sobą, nie z przodu,
 • mimo że zmęczenie nie ma wpływu na wyższą częstotliwością kroków, staraj się biegać krótsze dystanse, koncentrując się na swoim celu,
 • poprawa tempa biegu (jeśli prędkość biegu ulegnie poprawie, przyniesie to dodatkowe korzyści w postaci większej kadencji),
 • zmiana techniki biegu, a więc bieg ze śródstopia,
 • bieganie na bieżni - to doskonały sposób na zwiększanie kadencji, zwłaszcza dla osób, które wcześniej trenowały wyłącznie na zewnątrz,
 • bieganie z metronomem - wybijany rytm sprawia, że w niego wchodzimy,
 • szybsze poruszanie rękoma wymusza na biegaczu szybsze stawianie kroków.

Kadencja - czy jest ważna dla początkujących biegaczy?

U każdego biegacza kadencja może się nieznacznie różnić. Dotyczy to przede wszystkim osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą aktywnością. Aby osiągnąć lepsze wyniki, należy poznać swoje możliwości i przeanalizować dokładnie swoje osiągi. Warto mieć również świadomość, że kadencja jest zależna od prędkości biegu. Jeśli zatem jesteś osobą początkującą, możesz biegać wolniej, w związku z czym kadencja nie będzie wynosiła 180 kroków na minutę.

Na szczęście nad niską kadencją można pracować! Wyższa kadencja to marnowanie mniejszej ilości energii w trakcie biegu. Ponadto zmiana częstotliwości stawiania i długości kroku to szansa na lepsze wyniki podczas zawodów i mniejsze ryzyko doznania urazu. Warto dodać, że przy różnych kadencjach, praca poszczególnych mięśni, takich jak np. mięśnie łydek, będzie inna, a więc trening zawsze będzie różnić się od zawodów.

Podsumowując, efektywne bieganie to nie tylko możliwość polepszenia wyników, lecz także pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszy się temat kadencji, i to nie tylko w kontekście Igrzysk Olimpijskich. Nic dziwnego, częstotliwość kroków związana jest bezpośrednio ze zwiększeniem prędkości biegania, lepszą wytrzymałością i niższym ryzykiem kontuzji.

Artykuły
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium