Kręcenie hula-hop (hula-hoop) to nie tylko popularna zabawa z dzieciństwa, która dostarcza mnóstwo frajdy i radości najmłodszym. To aktywność fizyczna ciesząca się coraz większym zainteresowaniem wśród kobiet w różnym wieku. Trening z hula-hop to świetna alternatywa dla brzuszków czy innych ćwiczeń wykonywanych na dywanie. Zastanawiasz się jak prawidłowo kręcić hula-hop? Nie wiesz jaki model wybrać? Zapraszamy do lektury!
Rodzaje hula-hop
Zastanawiasz się, jak dobrać hula-hop, aby ćwiczenie ze sprzętem było jak najbardziej efektywne? W zależności od tego czy jesteś osobą początkującą czy już wcześniej miałaś do czynienia z takim treningiem, zdecyduj się na inny rozmiar hula-hop. Większa obręcz to świetny wybór dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą aktywnością. Mniejsza obręcz to natomiast idealne rozwiązanie dla zaawansowanych, którym kręcenie hula-hopem nie sprawia trudności. Przy wyborze odpowiedniego modelu, warto również zwrócić szczególną uwagę na jego wagę.
W sklepach sportowych można znaleźć następujące rodzaje hula-hop:
- Tradycyjny hula-hop, który jest przeznaczony do wykonywania standardowego zestawu ćwiczeń.
- Hula-hop z wypustkami – to model, który w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Dlaczego? Ponieważ efektem treningu jest ujędrniony, płaski brzuch, lepsze krążenie krwi oraz redukcja skórki pomarańczowej.
- Hula-hop z obciążeniem – ten rodzaj hula-hop jest cięższy niż tradycyjny model, przez co aktywuje mięśnie brzucha, pośladków i kręgosłupa, jednocześnie pomagając wyrzeźbić sylwetkę.
Jak poprawnie kręcić hula-hop?
Wyprostuj plecy, ustaw stopy szerzej niż barki, a następnie umieść hula-hop na wysokości talii. Zacznij obracać biodrami, jednocześnie wprawiając rękoma koło w ruch. Staraj się nadążyć za hula-hop. Wypychaj biodra w tył i przód. Jeśli koło zacznie opadać, ugnij lekko kolana. Nie rezygnuj, jeżeli spadnie na dół. Im dłużej kręcisz hula-hop, tym szybciej złapiesz właściwy rytm.
Przykładowe ćwiczenia z hula-hop
Poniżej kilka przykładowych ćwiczeń wykonywanych przy użyciu hula-hop:
- tradycyjne kręcenie – wykonuj ćwiczenie przez kilka minut, przechodząc płynnie do następnego,
- wykrok z hula-hop – zacznij kręcić hula-hop, a następnie bez przerywania ćwiczenia wykonaj wykrok do tyłu jedną nogą, po czym powróć do wyjściowej pozycji,
- kręcenie hula-hop na jednej nodze – stań na jednej nodze i wpraw koło w ruch; kolejno zmieniaj stopy,
- kręcenie hula-hop z przysiadem – złap koło nad głową, zacznij nim obracać, zmieniając dłoń, po czym nie przerywając ćwiczenia, zrób półprzysiad.
Efekty hula-hop
Dlaczego warto ćwiczyć z hula-hop? Ten rodzaj aktywności fizycznej to nie tylko świetna zabawa, lecz także:
- redukcja tkanki tłuszczowej,
- zmniejszenie obwodu talii,
- smuklejsze biodra,
- jędrniejszy brzuch i pośladki,
- zgrabne nogi i ramiona,
- poprawa krążenia,
- wzmocnienie mięśni,
- lepszy balans ciała.
Trening z hula-hop – przeciwwskazania
Główne przeciwwskazania do ćwiczeń z hula-hop to:
- ciąża i połóg,
- choroby narządów wewnętrznych,
- zabiegi w okolicy brzucha,
- urazy kręgosłupa.
Warto nadmienić, że trening hula-hop z wypustkami może wpływać negatywnie na mięśnie dna miednicy, które podtrzymują narządy jamy brzusznej, prowadząc do ich przeciążeń.
Podsumowując, ćwiczenie z hula-hop kształtuje sylwetkę, wysmukla poszczególne partie ciała, pomaga spalić kalorie. Do wyboru tradycyjne modele, z wypustkami lub obciążeniem (w razie konieczności w trakcie treningu wymień hula-hop na inne). Nie zapomnij również o tym, aby przed kręceniem hula-hop, zadbać o odpowiedni strój. Polecamy wygodne legginsy, crop top oraz dopasowaną do ciała koszulkę techniczną z oddychającego materiału.