Każda osoba trenująca sport hobbystycznie bądź zawodowo doświadczyła kiedyś bólu mięśni. Może on występować po nadmiernym wysiłku fizycznym, w efekcie przeciążenia czy przemęczenia. Ból mięśni pojawiający się po aktywności odczuwalny jest miejscowo. Jeśli jednak występuje w kilku obszarach ciała, jest silny i wpływa negatywnie na funkcjonowanie, może być oznaką poważnego schorzenia. Jakie są przyczyny bólu mięśni? Co pomaga na zakwasy?
Zakwasy – co to takiego?
Zakwasy (inaczej opóźniony ból mięśniowy) pojawiają się 24-72 godziny po aktywności fizycznej, utrzymując się nawet przez 7 dni. Przyczyną dolegliwości bólowych jest powstawanie mikrouszkodzeń włókien mięśniowych podczas rozciągania mięśni. Pełna regeneracja rozerwanych włókien trwa 10-14 dni. Osoby ćwiczące regularnie mają mocniejsze mięśnie, dlatego często nawet po intensywnym wysiłku nie odczuwają bólu. Warto nadmienić, że w przypadku sportów wytrzymałościowych zakwasy powodowane są urazami komórek mięśniowych, dlatego mogą mieć nieco inny charakter.
Bóle mięśni potreningowe mogą objawiać się pieczeniem, wrażliwością na ucisk czy sztywnością mięśni.
Bóle mięśniowe po treningu – dobrze czy źle?
Niektórzy uważają, że brak zakwasów po ćwiczeniach oznacza, że trening nie był efektywny. W rzeczywistości to osłabienie mięśni spowodowane nieregularną bądź zbyt małą aktywnością fizyczną przyczynia się do pojawiania się bólu. Osoby często trenujące mają bardziej wytrzymałe włókna mięśniowe, przez co rzadziej ulegają one uszkodzeniom.
Jak zapobiegać bólom potreningowym?
Bardzo częstą przyczyną powstawania zakwasów jest nieodpowiednia rozgrzewka bądź jej brak. Zanim przystąpi się do treningu, należy rozgrzać układ mięśniowo-stawowy. Dzięki temu przygotuje się go do intensywnego wysiłku. Rozgrzewka będzie również impulsem dla układu krążenia, aby sprawniej transportował krew i tlen do mięśni oraz układu ruchowego po to, by nie doznać kontuzji w trakcie późniejszych ćwiczeń. Ponadto na skutek rozgrzewki dochodzi do uelastycznienia ścięgien, mięśni i stawów.
Aby zminimalizować ryzyko powstania bólów mięśniowych należy nie tylko rozgrzewać się przed treningiem, lecz także rozciągać się po aktywności fizycznej, dostarczać do organizmu witaminę C, pić duże ilości wody oraz dokładnie planować intensywność i czas trwania ćwiczeń.
Jak radzić sobie z bólem mięśni?
Na ból mięśniowy doskonale oddziałuje ciepło, dlatego w razie pojawienia się zakwasów warto pomyśleć o ciepłej kąpieli. Aby rozluźnić mięśnie, a jednocześnie oczyścić organizm z toksyn, można skorzystać z sauny. Dobrym pomysłem będzie również delikatny masaż oraz zastosowanie maści rozgrzewającej, żelu na bolące miejsca czy innych środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
Na zakwasy mogą pomóc także ćwiczenia. Wystarczy założyć wygodne legginsy damskie i koszulkę sportową, a następnie przeprowadzić trening wytrzymałościowy. Należy jednak pamiętać o tym, aby zmniejszyć intensywność i częstotliwość wykonywania ćwiczeń po to, by dodatkowo nie przeciążyć obolałych partii ciała.
Inne przyczyny bólu mięśni
Bóle mięśniowe nie są związane jedynie z aktywnością fizyczną. Mogą być jednym z objawów konkretnych dolegliwości, takich jak:
- niedoczynność i nadczynność tarczycy,
- zespół przewlekłego zmęczenia,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- choroby pasożytnicze,
- hipertermia złośliwa,
- reumatyzm,
- osteoporoza,
- zespół bólowy kręgosłupowo-korzeniowy,
- choroba naczyń obwodowych.
Wśród przyczyn bólu mięśni można również wymienić infekcje bakteryjne i wirusowe, urazy oraz stany zapalne mięśni i stawów.