Promocje
Zestaw do biegania ACTIVE PRO + ACTION WINTER granatowy
Zestaw do biegania ACTIVE PRO + ACTION WINTER granatowy

370,00 zł

Cena regularna: 468,00 zł

Najniższa cena: 468,00 zł
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Ćwiczenia na prawidłową postawę ciała
Ćwiczenia na prawidłową postawę ciała

Prawidłowa postawa ciała to minimalnie wysunięta do przodu głowa, dobrze wysklepiona klatka piersiowa, płaski brzuch (w stosunku do klatki), łopatki ściągnięte, a także odpowiednio ustawione barki. Praca przy komputerze, za mało ruchu, nadmierny stres to tylko nieliczne przyczyny dolegliwości bólowych kręgosłupa i pogarszającej się postawy. Aby zwiększyć siłę mięśni, zlikwidować napięcia oraz poprawić postawę ciała, warto regularnie wykonywać ćwiczenia wspomagające wyprostowaną sylwetkę.

Nieprawidłowa postawa ciała - skutki

Nieprzyjmowanie prawidłowej postawy ciała podczas pracy, uprawiania sportu czy wykonywania codziennych czynności może mieć negatywne skutki dla zdrowia oraz powodować nieprzyjemne dolegliwości, takie jak:

  • bóle pleców i szyi,
  • bóle głowy - pochylenie ramion do przodu napina mięśnie szyi, co z kolei może skutkować bólami głowy,
  • zaburzenia snu - nieprawidłowa postawa może powodować silne napięcia mięśniowe, które utrudniają rozluźnienie ciała przed pójściem spać, co w konsekwencji wpływa negatywnie na jakość snu,
  • problemy z żołądkiem - podczas długotrwałego garbienia się, napinają się mięśnie brzucha, co może powodować problemy trawienne.

Prawidłowa postawa ciała - ćwiczenia

Cierpisz z powodu bólu pleców, głowy czy ramion? Dolegliwości mogą być spowodowane nieprawidłową postawą ciała przyjmowaną w trakcie pracy czy odpoczynku. Aby zredukować nieprzyjemne objawy, każdego dnia warto poświęcić kilkanaście minut na trening. Jakie ćwiczenia na prawidłową postawę ciała należy wykonywać?

Ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha

Połóż się na plecach z prostymi kończynami dolnymi (palce stóp skieruj do góry) i rękoma wyciągniętymi nad głową. Następnie napinając mięśnie brzucha, powoli przechodź do siadu, odrywając stopniowo kręgosłup od maty. Usiądź z rękoma wyciągniętymi w kierunku stóp, a po kilku sekundach wróć do pozycji wyjściowej.

Rozciąganie ramion za plecami

Złącz dłonie za plecami, a następnie unieś ramiona jak najwyżej w taki sposób, jakby chciało się otworzyć klatkę piersiową. Rozluźnij ciało i wykonaj ćwiczenie kolejny raz. Warto dodać, że regularne ćwiczenia klatki piersiowej pozwalają zniwelować napięcia, rozluźnić mięśnie, a także wyrównać krzywizny kręgosłupa.

Rozciąganie karku

To ćwiczenie poprawia postawę ciała, redukuje dolegliwości bólowe szyi oraz wzmacnia mięśnie. Na czym polega? Ciało wyprostowane, nogi na szerokości bioder. Będąc w takiej pozycji, odciągnij głowę w tył (delikatnie, aby nie nadwyrężyć mięśni), wspomagając się dłońmi.

Rozciąganie ramion przy ścianie

Stań przy ścianie, wyciągnij jedno wyprostowane ramię, a następnie oprzyj je o ścianę, pamiętając o tym, aby dłoń przylegała całkowicie do muru. Skręć tułów w przeciwległą stronę do wyciągniętego ramiona. Utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund, rozluźnij ciało, po czym wykonaj ćwiczenie na drugą stronę. W ten sposób nie tylko poprawisz postawę ciała, lecz także rozciągniesz mięśnie oraz pozbędziesz się bólu ramion i barków, którego przyczyną może być na przykład zapalenie ścięgna barkowego.

Ćwiczenia na prawidłową postawę ciała – podsumowanie

Przyjmowanie w ciągu dnia nieprawidłowej postawy ciała skutkuje bólem szyi, ramion, barków i w obrębie kręgosłupa. Siedzący tryb życia i niedostateczna aktywność fizyczna to kolejne przyczyny dolegliwości bólowych pleców. Aby zredukować nieprzyjemne objawy, a jednocześnie cieszyć się prawidłową postawą ciała, warto wykonywać ćwiczenia rozciągające i wzmacniające poszczególne mięśnie. Odpowiedni trening skoryguje wady postawy, a także załagodzi przykre dolegliwości wywołane problemem. Przy ćwiczeniach na prawidłową postawę ciała pamiętaj również o doborze odpowiedniego stroju do ćwiczeń, co może znacząco wpłynąć na wygodę, efektywność treningu oraz zapobiec kontuzjom i dyskomfortowi podczas aktywności fizycznej. Do tego typu aktywności świetnie nadają się nasze legginsy damskie Dreamgym i męskie Power. Oba rodzaje legginsów wykonane są z elastycznych materiałów, które doskonale dopasowują się do ciała, co umożliwia swobodę ruchu podczas różnych ćwiczeń. Dzięki temu można łatwo wykonywać ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, co pomaga w poprawie postawy ciała.

Artykuły
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium