Obecnie coraz więcej osób decyduje się na uprawianie jogi, która jest połączeniem medytacji i sportu. Aktywność ruchowa jest doskonałym sposobem poprawy samopoczucia, relaksu, wyciszenia, wzmocnienia ciała oraz uelastycznienia tkanek. Jogę można trenować przez cały rok – samodzielnie w domowym zaciszu bądź w grupie na specjalnych zajęciach. O czym należy pamiętać rozpoczynając swoją przygodę z tą formą ruchu? Na jaki rodzaj jogi się zdecydować?
Joga – co to takiego?
Joga to jeden z sześciu systemów filozofii indyjskiej, koncentrujący się na związku ciała z umysłem. Łączy w sobie trening, dyscyplinę duchową (medytację) oraz przestrzeganie określonych reguł etycznych. Praktykowanie jogi prowadzi do rozwoju duchowego i osiągnięcia równowagi psychicznej, równocześnie wpływając korzystnie na ciało. Aktywność polepsza koordynację ruchową, rozciąga, wzmacnia mięśnie i stawy, oczyszcza organizm z toksyn. Pomaga również uzyskać smukłą sylwetkę.
Rodzaje jogi
Aby cieszyć się pełnią możliwości, jaką daje trenowanie jogi, nie wystarczy zapisać się na zajęcia do najbliższej szkoły. Najpierw należy dobrać odpowiedni dla siebie rodzaj aktywności.
Aerial joga
Aerial joga to propozycja dla osób, które poszukują ciekawej formy aktywności. Joga aerial to połączenie gimnastyki, pilatesu i jogi. Ćwiczenia wykonuje się w powietrzu, wykorzystując do tego specjalną chustę. Pozwala to wyrzeźbić mięśnie górnych i dolnych partii ciała, a także odpręża, redukuje stres, koi umysł.
Ashtanga joga
Ashtanga joga to rodzaj jogi dla osób zaawansowanych. Jest to dynamiczna odmiana aktywności, która opiera się na rozciąganiu i nieprzerwanym ruchu. W trakcie zajęć powtarza się parokrotnie sekwencje wybranych asan. Cel – uspokojenie i wyciszenie umysłu poprzez dojście do perfekcji w wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń.
Hatha joga
Hatha joga to świetny wybór dla osób, które dotychczas nie trenowały jogi. Hatha joga skupia się nie tylko na asanach, lecz także na praktykach oddechowych.
Joga iyengara
Joga iyengara ta odmiana jogi przeznaczona jest zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych, którzy chcą poprawić swoją wytrzymałość. Podczas wykonywania ćwiczeń kładzie się nacisk na precyzję wykonywania poszczególnych pozycji oraz jak najdłuższe ich utrzymywanie. W trakcie zajęć używa się dodatkowych akcesoriów.
Yin joga
Yin joga opiera się na intensywnym rozciąganiu i wysiłku, a równocześnie na odzyskaniu wewnętrznej harmonii.
Kundalini joga
Kundalini joga to propozycja dla osób poszukujących wyciszenia, relaksu i duchowego oczyszczenia. Ćwiczenia opierają się na oddechu, układach ramion, dłoni i palców oraz mantrach.
Warto nadmienić, że współczesna joga wywodzi się ze starożytnych indyjskich praktyk mistycznych, które miały duchowy aspekt. Tradycyjna joga była zatem jednym z elementów filozofii życiowej, pomagającym znaleźć harmonię między duchem a ciałem. Wówczas jogę można było podzielić na następujące rodzaje:
- bhakti joga,
- dźniana joga,
- karma joga,
- krija joga.
Joga – główne zasady
Ćwiczenia powinno się wykonywać w ciszy, na boso, bez żadnej biżuterii, w wywietrzonym wcześniej pomieszczeniu. Niezbędnym elementem będzie mata, bez której niemożliwe jest wykonywanie niektórych pozycji. Należy zadbać również o wygodny strój. Odpowiednie ubrania sportowe dla kobiet nie ograniczą ruchów, a tym samym zapewnią maksymalny komfort w trakcie zajęć. Dobrym pomysłem będą legginsy damskie uszyte z elastycznego materiału i przylegający do ciała crop top.