Promocje
Zestaw do biegania ACTIVE PRO + ACTION WINTER granatowy
Zestaw do biegania ACTIVE PRO + ACTION WINTER granatowy

370,00 zł

Cena regularna: 468,00 zł

Najniższa cena: 468,00 zł
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Naciągnięty mięsień - czyli wszystko, co musisz wiedzieć
Naciągnięty mięsień - czyli wszystko, co musisz wiedzieć

W wyniku nadmiernego przeciążenia mięśni może dojść do bolesnej kontuzji. Najczęściej na takie urazy narażone są osoby intensywnie trenujące (zawodowo lub amatorsko) bądź nieodpowiednio przygotowane do wysiłku. Aby uniknąć naciągnięcia mięśni podczas uprawiania sportu, nie wolno zapomnieć o rozgrzewce i stretchingu. Jakie objawy towarzyszą naciągnięciu mięśnia? Jak leczyć tę kontuzję? Czym różni się zerwanie mięśnia od naciągniętego mięśnia?

Naciągnięcie mięśnia - co to takiego?

Mięśnie zbudowane są z włókien mięśniowych, które rozciągają się i kurczą, umożliwiając tym samym wykonywanie ruchów. Dzięki regularnym treningom możliwe jest zwiększenie zakresu ich rozciągliwości. Niestety na skutek przeciążeń, może dojść do mikrouszkodzeń. Wówczas włókna mięśniowe przesuwają się zbytnio do siebie, co prowadzi do stanu zapalnego i nieprzyjemnych dolegliwości.

Najczęstsze urazy to:

  • naciągnięty mięsień barku,
  • naciągnięty mięsień łydki,
  • naciągnięty mięsień czworogłowy uda,
  • naciągnięty mięsień pleców.

Jakie są przyczyny naciągnięcia mięśnia?

Główne przyczyny naciągnięcia mięśni to:

  • zbyt intensywny wysiłek fizyczny - trening przekraczający wytrzymałość mięśni, wykonywany bez żadnej przerwy,
  • nagły ruch - na przykład zerwanie się do biegu czy gwałtowny skręt szyi, wówczas mięśnie nie są przygotowane do obciążeń,
  • intensywny ruch po długim okresie bezczynności - brak ruchu sprawia, że zakres rozciągliwości mięśni się zmniejsza, co zwiększa ryzyko naciągnięcia mięśnia po podjęciu spontanicznej aktywności fizycznej,
  • urazy - upadek, uderzenia,
  • brak rozgrzewki przed wysiłkiem - mięśnie nie są odpowiednio przygotowane do aktywności, przez co są podatne na urazy.

Naciągnięty mięsień - objawy

Jakie są objawy naciągnięcia mięśnia? Przede wszystkim ostry ból mięśni, który potęguje się podczas dotyku i próbie wykonywania jakiegokolwiek ruchu. Mimo że dolegliwość ma charakter kłujący, ma również tendencję do nasilania się.

Dodatkowo na skutek rozwijającego się stanu zapalnego, naciągnięciu mięśnia może towarzyszyć obrzęk, krwiak podskórny (jeśli doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych) czy skurcz. Warto nadmienić, że objawy towarzyszące urazowi nie muszą pojawić się od razu po uszkodzeniu mięśnia. Zdarza się, że dolegliwości są odczuwane po kilkunastu godzinach lub następnego dnia.

Naciągnięty mięsień a naderwanie mięśnia

O naciągnięciu mięśnia mówimy wtedy, gdy doszło do ograniczenia ruchomości w niewielkim stopniu w związku z mikrouszkodzeniami w obrębie włókien mięśniowych, Naderwaniem mięśnia określamy natomiast poważniejsze uszkodzenia (zerwanie większej liczby włókien mięśniowych niż 5%), które uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności i normalne funkcjonowanie.

Jak leczyć naciągnięty mięsień?

Aby zmniejszyć obrzęk i rozszerzone naczynia krwionośne, warto jak najszybciej zastosować zimny okład. Dobrym pomysłem będzie również sięgnięcie po dostępne bez recepty środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ponadto w trakcie leczenia urazu, należy ograniczyć wysiłek fizyczny po to, by zapobiec jego odnowieniu.

Jak długo boli naciągnięty mięsień? Najczęściej dolegliwości bólowe zaczynają powoli ustępować po upływie 24 godzin od momentu urazu. Jeśli jednak po około 2-3 dniach nie zaobserwujemy żadnej poprawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista zbada bolące miejsce oraz zaleci wykonanie badania rentgenowskiego. Dzięki temu wykluczy poważne kontuzje.

Artykuły
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium