Trening na bieżni to świetna alternatywa dla osób, które lubią biegać na płaskim terenie i chcą zrzucić zbędne kilogramy, jednak niesprzyjające warunki pogodowe zniechęcają ich do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Bieżnia jest idealna do odchudzania w domu lub na siłowni. Również osoby, które interesuje trening cardio, mogą zdecydować się na ćwiczenia interwałowe na bieżni, rowerku, orbitreku i ergometrze. Zanim jednak zdecydujesz się na trening na ww. maszynie, warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które sprawią, że uzyskane efekty będą jak najbardziej satysfakcjonujące, a samo ćwiczenie proste i przyjemne. O czym warto pamiętać?
Chodzenie na bieżni - wskazówki
Efektywność treningu na bieżni jest zależna od kilku czynników. Na co zatem należy zwrócić uwagę podczas marszu, aby spalić jak najwięcej kalorii?
- Rozgrzewka - bardzo ważnym elementem każdego treningu jest kilkuminutowa rozgrzewka. Możesz wówczas wykonywać następujące ćwiczenia: skłony w przód czy w bok. Przed właściwym biegiem, zaleca się również wolny marsz.
- Bieg środkiem pasa biegowego - aby zachować pełen zakres ruchu, stawiać kroki normalnej długości dla danej osoby oraz ograniczyć napięcia w obrębie szyi, ramion i pleców, należy biegać wyłącznie środkiem pasa biegowego. Często popełniany błąd przez osoby początkujące, to szybki marsz blisko krawędzi pasa.
- Wyprostowana sylwetka - w trakcie ćwiczenia na bieżni, należy pamiętać o tym, aby nie pochylać głowy i nie patrzeć w dół na wyświetlacz. Dlaczego? Ponieważ wówczas napina się mięśnie. Podczas marszu powinno się patrzeć przed siebie.
- Odpowiednie nachylenie - w zależności od preferencji, można ustawić inne nachylenie na maszynie. W przypadku osób dopiero co rozpoczynających swoją przygodę z marszem na bieżni, zaleca się od 1 do 4% nachylenia. Większe może prowadzić do kontuzji. Dlaczego chodzenie na bieżni pod kątem ma aż takie znaczenie? Ponieważ pomaga spalić więcej kalorii oraz angażuje więcej mięśni do pracy.
- Kontrola tętna - bieganie na bieżni podnosi tętno. Warto je zatem kontrolować. Przez pierwsze tygodnie treningu, zaleca się ćwiczenie w dolnych granicach tętna. Następnie w miarę zmiany intensywności treningu, należy osiągać górną granicę tętna.
- Czas treningu - trening na bieżni powinien trwać około 40 minut. W przypadku słabej kondycji, można biec 15-20 minut.
- Odpowiednie tempo ćwiczeń - przyjmuje się, że właściwe tempo podczas treningu na bieżni to 3 kroki na sekundę. Warto wspomnieć, że szybsze tempo biegu powinno przejść w marsz na najniższej możliwej prędkości pod koniec ćwiczeń.
- Liczba kroków - w trakcie ćwiczeń bardzo ważna jest liczba wykonywanych kroków, najlepiej, aby było ich od 180 do 190. Przy okazji warto wspomnieć, że bieganie długim krokiem oraz zbyt intensywny trening mogą obciążać staw skokowy i prowadzić do szybszej utraty energii.
- Trening z planem - zanim zaczniesz ćwiczyć na bieżni, sporządź odpowiedni plan, w którym uwzględnisz m.in. nachylenie i maksymalną prędkość biegu.
Korzyści płynące z trenowania na bieżni
W trakcie ćwiczenia na bieżni spalana jest tkanka tłuszczowa i zbędne kilogramy. Dodatkowo poprawia się samopoczucie, zwiększa się wydzielanie hormonu szczęścia, usuwane są toksyny, wzmacnia się wytrzymałość organizmu, a także polepsza się metabolizm.
Lubisz biegać, jednak za oknem pada deszcz? Chcesz schudnąć? Zdecyduj się na trening na bieżni. Zanim jednak rozpoczniesz swoją przygodę z tym rodzajem aktywności, skompletuj odpowiedni strój do biegania z cunazone.com. Polecamy wygodne legginsy, crop topy oraz koszulki z oddychającego materiału, które odprowadzają pot na zewnątrz.