Promocje
Opaska sportowa AZTEC
Opaska sportowa AZTEC

39,00 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 59,00 zł
szt.
Zestaw do biegania ACTIVE PRO + ACTION WINTER granatowy
Zestaw do biegania ACTIVE PRO + ACTION WINTER granatowy

370,00 zł

Cena regularna: 468,00 zł

Najniższa cena: 468,00 zł
Opaska sportowa PURPLE
Opaska sportowa PURPLE

39,00 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 59,00 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Pierwsze kroki na ringu. Jak zacząć trenować boks?
Pierwsze kroki na ringu. Jak zacząć trenować boks?

Boks to bardzo popularna dyscyplina sportu na całym świecie. Nic dziwnego, zawodowi bokserzy wyróżniają się zwinnością, szybkością ruchów, doskonałą kondycją i imponującą sylwetką. Sama walka bokserska jest natomiast ciekawym widowiskiem, które wywołuje mnóstwo emocji wśród kibiców. Coraz więcej fanów tej dyscypliny sportu, decyduje się na trening bokserski. Boks dla początkujących może wiązać się z ciężką pracą nad formą fizyczną i kondycją psychiczną. Warto jednak nie rezygnować z aktywności po to, by osiągnąć zamierzone efekty. Od czego zacząć trenowanie boksu?

Pierwszy trening bokserski - poruszanie się po ringu

Każdy bokser musi umieć poruszać się po ringu w określony sposób. Na co zwrócić uwagę?

1. Praca nóg

Ruchy nóg podczas zadawania ciosów lub robienia uników powinny być dokładne. To właśnie dzięki odpowiedniej pracy nóg można przeprowadzić szybkie, nieprzewidywalne akcje, trzymać odpowiedni dystans oraz kontrolować walkę. Zwinne poruszanie się po ringu dezorientuje przeciwnika, a tym samym utrudnia mu wymierzenie celnego ciosu.

Ruchy nóg to jeden z elementów techniki bokserskiej. Trening boksu rozpoczyna się zatem od nauki pojedynczych kroków, przy jednoczesnym zachowaniu bokserskiej pozycji. Najpierw do przodu idzie noga znajdująca się bliżej kierunku ruchu, a następnie druga, która pokonuje taką samą drogę. Pięściarz powinien utrzymywać taką samą odległość między stopami oraz poruszać się na przednich częściach stóp. W trakcie walki z przeciwnikiem nie można krzyżować nóg, ponieważ może to prowadzić do utraty równowagi.

W trakcie treningu bokserskiego, osoba początkująca uczy się również kroków podwójnych i kroków wielokrotnych.

2. Trzymanie gardy

Garda w boksie jest niezwykle ważna. Głowę powinno się pochylić lekko w dół, lewa ręka powinna być zgięta w stawie łokciowym, pięść na linii obojczyka, zwrócona palcami w kierunku szczęki. Prawa ręka natomiast powinna znajdować się przy boku. W takiej pozycji można wyprowadzić szybkie i silne ciosy, jednocześnie będąc gotowym do obrony przed atakiem przeciwnika.

Trening bokserski dla początkujących obejmuje nie tylko efektywną pracę nóg i naukę trzymania gardy, lecz także:

  • stosowanie uników,
  • poprawne wyprowadzanie ciosów,
  • ćwiczenia wytrzymałościowe, które wzmacniają organizm,
  • uderzenia w worek treningowy,
  • uderzenia w tarcze treningowe,
  • uderzenia w gruszkę.

3. Odpowiedni strój do boksu

Ważnym aspektem treningu bokserskiego jest również odpowiedni strój. Dobrze dobrany nie tylko zapewnia komfort podczas treningu, ale także może poprawić wyniki i bezpieczeństwo. Podczas treningu boksu warto nosić:

  • Specjalistyczne buty bokserskie, które zapewnią odpowiednią przyczepność i stabilność podczas poruszania się po ringu
  • Spodenki bokserskie – wygodne i elastyczne, pozwalające na swobodne wykonywanie ruchów
  • Koszulki treningowe z oddychającego i lekkiego materiału, zapewniające komfort termiczny podczas intensywnego treningu. Tutaj świetnie sprawdzą się modele Tank Pro i Tank Hood
  • Bandaż bokserski, który chroni nadgarstki i dłonie przed kontuzjami podczas uderzania
  • Rękawice bokserskie zapewniające odpowiednią amortyzację i ochronę dłoni podczas treningu z workiem czy partnerem

Trening bokserski na siłowni

Regularny trening bokserski przygotowuje zawodnika do stanięcia na ringu i zmierzenia się z innym pięściarzem. Warto go dodatkowo uzupełnić ćwiczeniem na siłowni. W ten sposób można polepszyć swoją kondycję, wytrzymałość, a także wzmocnić mięśnie nóg, rąk, grzbietu czy brzucha. Postaw na ćwiczenie na bieżni. Skorzystaj również z wioślarza stacjonarnego i steppera.

Trening bokserski w domu

Zastanawiasz się czy można ćwiczyć boks w domu? Tak. Skakanka umożliwi ci wykonywanie ćwiczeń wydolnościowych. Sprawdzi się również podczas rozgrzewki. Postaw także na worek bokserski. Dzięki temu będziesz mógł wykonywać ćwiczenia bokserskie zalecane przez trenera.

Co jeszcze powinien obejmować trening bokserski w domu?

  • brzuszki,
  • podciąganie na drążku,
  • przysiady,
  • pompki itd.

Równie popularnym ćwiczeniem jest walka z cieniem. Ta metoda treningowa polega na wyobrażeniu sobie przeciwnika, robieniu uników i wyprowadzaniu ciosów.

Podsumowanie

Aby móc przewidzieć ruchy przeciwnika, a jednocześnie samemu wyprowadzać celne ciosy, należy zwrócić uwagę na odpowiednią pracę nóg. Regularny trening bokserski nauczy cię dyscypliny, poprawi twoją zwinność, szybkość reakcji i koncentrację. Ćwiczenia bokserskie pomogą również osiągnąć smukłą sylwetkę, zrzucić zbędne kilogramy, wzmocnić nogi, ramiona oraz mięśnie brzucha i grzbietu. Warto dodać, że systematyczny trening bokserski wpłynie pozytywnie także na samopoczucie.

Artykuły
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium