Promocje
Spodenki tenisowe męskie czarne
Spodenki tenisowe męskie czarne

149,00 zł

Cena regularna: 199,00 zł

Najniższa cena: 199,00 zł
Koszulka tenisowa męska miętowa
Koszulka tenisowa męska miętowa

99,00 zł

Cena regularna: 129,00 zł

Najniższa cena: 129,00 zł
Koszulka tenisowa męska zielona
Koszulka tenisowa męska zielona

99,00 zł

Cena regularna: 129,00 zł

Najniższa cena: 129,00 zł
Koszulka tenisowa męska granatowa
Koszulka tenisowa męska granatowa

99,00 zł

Cena regularna: 129,00 zł

Najniższa cena: 129,00 zł
Spodenki tenisowe męskie fioletowe
Spodenki tenisowe męskie fioletowe

149,00 zł

Cena regularna: 199,00 zł

Najniższa cena: 199,00 zł
Spodenki tenisowe męskie granatowe
Spodenki tenisowe męskie granatowe

149,00 zł

Cena regularna: 199,00 zł

Najniższa cena: 199,00 zł
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Trening siatkarski - czy istnieje?
Trening siatkarski - czy istnieje?

Trening czyni mistrza ‒ chyba każdy zna wspomniane porzekadło. Tyczy się ono wielu dziedzin, w tym także sportu. Dziś skupimy się właśnie na tej kwestii, a mówiąc dokładniej, na treningach siatkarskich.

W jaki sposób można doskonalić swoje umiejętności we wspomnianej grze? Co warto wiedzieć o grze w piłkę siatkową? Jak powinien wyglądać trening siatkarski? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Gra w siatkówkę ‒ co warto wiedzieć?

Gra w siatkówkę to ogólnorozwojowy sport. Podczas rozgrywki pracuje zarówno nasz układ mięśniowy, jak i nerwowy, musimy być zwinni i wykazać się doskonałym refleksem. Ważne są: siła, mobilność, dynamika ruchu. Jak więc powinien wyglądać trening?

Na czym polega trening siatkarski?

Musimy pamiętać o tym, że nie jesteśmy w stanie pracować nad wszystkimi umiejętnościami naraz. Warto więc wszystko dokładnie rozplanować, zaplanować, kiedy skupiamy się na jakich umiejętnościach.

Podczas treningu siatkarskiego powinniśmy pracować nad doskonaleniem mobilności, stabilności, dynamiki, siły. Przejdźmy do szczegółów.

  • Mobilność ‒ mobilność to, mówiąc najprościej, ruchomość stawów, zakres ruchów naszych stawów, bioder czy barków. Aby popracować nad mobilnością, warto zadbać o rozciąganie i rolowanie partii mięśniowych, a także o wykonywanie ćwiczeń mięśni antagonistycznych.
  • Stabilność ‒ odpowiada za postawę naszego ciała podczas ruchu, na przykład w czasie wyskoków. odpowiedzialne są za nią w szczególności mięśnie brzucha, grzbietu oraz klatki piersiowej. Trening siatkarski powinien więc uwzględniać ćwiczenia wspomnianych partii mięśniowych.
  • Dynamika ‒ podczas rozgrywek siatkarskich bardzo ważna jest także dynamika ruchów. Dynamikę określamy, jako wyzwalanie jak największej ilości energii w bardzo krótkim czasie. Pamiętajmy więc o ćwiczeniach, dzięki którym popracujemy nad tym aspektem. Tutaj sprawdzą się na przykład półprzysiady dynamiczne z dużym obciążeniem.
  • Siła ‒ kolejny ważny aspekt. Tutaj liczą się siła ud i łydek, a także barków, bicepsów, tricepsów oraz oczywiście przedramion.

Dobrze zaplanowany trening piłki siatkowej z pewnością przyniesie rezultaty, a my na boisku do siatkówki będziemy czuli się coraz lepiej.

Wygodny strój sportowy do piłki siatkowej

O czym jeszcze pamiętać podczas treningów? Obowiązkowo o wygodnym stroju sportowym oraz odpowiednich akcesoriach. Ubranie na trening ‒ szorty, legginsy, koszulka - powinny być uszyte z wysokiej jakości tkanin, które będą odprowadzać wilgoć i pozwolą skórze oddychać. Przydatna też okaże się opaska sportowa, dzięki której włosy nie będą nam przeszkadzać

Trening siatkówki - co jeszcze warto wiedzieć? 

Trening piłki siatkowej to nie tylko ciągłe przemieszczanie się po boisku, ale również praca nad rozciąganiem mięśni, które są narażone na duże obciążenia podczas gry. Ćwiczenia takie jak podciąganie kolan oraz praca nad mięśniami ramion pozwolą na poprawienie zakresu ruchu i zwiększenie elastyczności ciała.

Rozpoczynając trening, ważne jest, aby rozgrzać mięśnie, a jednym z najskuteczniejszych sposobów jest pozycja stojąca na jednej nodze, a następnie zmiana na drugą nogę. To ćwiczenie pomaga rozgrzać mięśnie ud i pośladków, co jest szczególnie ważne przed rozpoczęciem treningu skoczności.

Kolejnym ważnym elementem treningu jest rozciąganie mięśni. Pamiętaj, aby po każdym treningu poświęcić odpowiednią ilość czasu na rozciąganie, ponieważ pomaga to zwiększyć zakres ruchu i zmniejsza ryzyko kontuzji.

Podsumowując, trening piłki siatkowej to nie tylko ciągła praca nad poprawą umiejętności, ale również dbanie o rozciąganie mięśni, pracę nad skocznością, a także odpowiednie rozgrzanie przed rozpoczęciem treningu.

Trening siatkówki - podsumowanie

Jak powinien wyglądać trening siatkarski? Przede wszystkim powinniśmy wykonywać ćwiczenia, które pozytywnie wpłyną na dynamikę, siłę, mobilność oraz stabilność. Regularne i prawidłowe treningi z pewnością przyniosą doskonałe efekty. Pamiętajmy też, że trening siatkówki powinien przebiegać w komfortowych warunkach i zaopatrzmy się w wygodny strój sportowy.

Artykuły
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium