Morsowanie - zalety i wady? fakty i mity!
Morsowanie - zalety i wady? fakty i mity!

Zimne kąpiele są znane od wieków. Pewnie nie raz natknęliście się na mity związane z naturalnymi korzyściami związanymi z morsowaniem. W tym krótkim artykule postanowiliśmy je rozwiać i wskazać zalety oraz wady, które mogą (ale nie muszą) wpływać na jakość naszego życia i zdrowia.

Zapraszamy do zapoznania się z lekturą !

Sprawne serce podstawą zdrowia

Na zdrowie naszego serca, oprócz właściwego odżywiania, podaży makro i mikro składników, wpływ ma również aktywność fizyczna. Morsowanie w założeniu ma być pewnego rodzaju stresem i zmuszeniem naszego mięśnia sercowego do wzmożonej pracy. Dzięki wysiłkowi, szybszemu tempu pompowania krwi, serce dostaje nowy bodziec do wzmocnienia. Jest to o tyle istotne, że przygotowuje organizm do podobnych sytuacji mogących wystąpić w przyszłości. Morsowanie to coś w rodzaju próby, nie tylko psychicznej, ale wytrzymałościowej.

Dla mężczyzn...

Morsowanie powoduje obniżenie temperatury ciała w sposób nagły i niespodziewany. Zmiana diety, podniesienie jakości snu oraz poddawanie naszego ciała zimnym kąpielom może nawet podwoić najważniejszy męski hormon. Należy zaznaczyć, że zimne kąpiele, a wystawianie organizmu na zimne powietrze, to dwie rożne sytuacje, które mają odmienny wpływ. Zimna woda obniża temperaturę ciała szybciej i gwałtowniej - co może być powodem lepszego samopoczucia po zakończeniu morsowania.

Zwalcz infekcje!

Udowodniono, że morsowanie poodnosi naszą naturalną odpornośćStwierdzono, że osoby pływające lub stosujące zimne kąpiele są narażone na rzadsze występowanie infekcji górnych dróg oddechowych. Ponadto regularne poddawanie się zimnym kąpielom może pomóc w zwalczeniu uciążliwych stanów zapalnych występujących w naszym organizmie. Regeneracja: Zanurzenie na około 10-15 minut może w znacznym stopniu zmniejszyć obolałość mięśniową po treningu. Mitem jest natomiast, że wpływ zimnej wody ma jakiekolwiek znaczenie wobec poprawienia wyników siłowych na treningu.

Na co zwracać uwagę?

Gdy już zdecydujemy się wybrać na morsowanie, oprócz właściwej techniki morsowania (pozycji, czasu w wodzie, oddechu), niezwykle potrzebna może okazać się właściwie dobrana odzież. Nieocenione jest posiadanie rękawiczek oraz wygodnej czapki (polecamy czapki PEAK, dostępne w wielu wariantach kolorystycznych), a także uniwersalny przebierak. Na stronie cunazone.com przygotowaliśmy, specjalnie dla fanów tej aktywności, CUNCHO - przebierak, który doskonale sprawdza się podczas morsowania. Lekki i miły w dotyku materiał, duży i ciepły kaptur chroniący przed wiatrem i chłodem oraz pojemne kieszenie, sprawiają, że nie będziesz mógł się z nim rozstać, a każde przygotowanie do morsowania będziesz zaczynał właśnie od CUNCHO!!!
Zalecamy zabranie ze sobą również ciepłych napojów, np. ulubioną herbatę, w celu rozgrzania się po wyjściu z wody.

 

A teraz....MORSUJ SIĘ!

Artykuły
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium