Promocje
Koszulka SHAPE męska
Koszulka SHAPE męska
129,00 zł 89,00 zł
Koszulka RUN męska
Koszulka RUN męska
129,00 zł 69,00 zł
Bluza HOODCUN kids
Bluza HOODCUN kids
119,00 zł 69,00 zł
Koszulka BASIC męska
Koszulka BASIC męska
49,00 zł 39,00 zł
Koszulka RUSH SHORT damska
Koszulka RUSH SHORT damska
129,00 zł 69,00 zł
Koszulka T-CUN SHORT męska CZARNA
Koszulka T-CUN SHORT męska CZARNA
109,00 zł 39,00 zł
Koszulka RETRO tank męski
Koszulka RETRO tank męski
109,00 zł 69,00 zł
Koszulka T-CUN SHORT męska RÓŻOWA
Koszulka T-CUN SHORT męska RÓŻOWA
109,00 zł 39,00 zł
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak schudnąć po ciąży?
26.jpg

Przybieranie wagi w ciąży jest całkowicie normalnym i naturalnym procesem. Ciało się zmienia, niektóre narządy i tkanki powiększają, a objętość płynów ustrojowych dość mocno wzrasta. Nie przybieranie wagi w ciąży może się wiązać ze zbyt niską masą ciała dziecka i jego nieprawidłowym rozwojem. Niestety, często parę nadprogramowych kilogramów zostaje również po ciąży. Jak sobie z nimi poradzić?

Odchudzanie po ciąży

Organizm w czasie pierwszych 6 miesięcy po ciąży jest szczególnie podatny na tracenie kilogramów, jednak szczególnie w pierwszym okresie po porodzie nie należy pochodzić do tego zbyt rygorystycznie. Warto pamiętać, że najlepsze i najtrwalsze efekty osiągniemy przede wszystkim zdrowym trybem życia i zbilansowaną dietą, o dobrze dopasowanej kaloryczności. Nie należy od razu po porodzie zaczynać ciężkich treningów, do których ciało nie jest przyzwyczajone, ani obcinać drastycznie ilości spożywanych kalorii. Odchudzanie najlepiej zacząć po zakończeniu karmienia piersią. Z zakończeniem tego okresu również nie warto się przesadnie spieszyć, ponieważ karmiąc dziecko, traci się pomiędzy 200-500 kcal dziennie. Należy w tym okresie szczególnie zadbać o pełnowartościową dietę. Nie ma również przeciwwskazań do podejmowania stopniowej aktywności fizycznej.

Odpowiednia dieta

Kiedy już zdecydujemy się na rozpoczęcie odchudzania po ciąży, należy zadbać o odpowiednią dietę. Zaczynamy od wyliczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego, z uwzględnieniem trybu życia, sylwetki, wieku, wzrostu i wagi. Niektóre kalkulatory dają możliwość wyboru celu i wyliczają zapotrzebowanie automatycznie pod odchudzanie, utrzymanie lub zwiększenie wagi. W sytuacji, w której korzystamy z kalkulatora, który nie bierze tego czynnika pod uwagę, należy stopniowo odejmować po około 200-300 kcal od dziennego zapotrzebowania i obserwować, czy są efekty. Wszystkie kalkulatory i wzory służące do wyliczania zapotrzebowania pełnią jedynie funkcje orientacyjne, ponieważ nie sposób ustalić za ich pomocą indywidualnego zapotrzebowania w 100% przypadków skutecznie, gdyż zależy to od zbyt wielu czynników.

Ćwiczenia

Kolejnym krokiem, który pomoże schudnąć po ciąży, jest dobór odpowiedniego treningu. Po pierwsze, trening pozwala spalić dodatkową ilość kalorii, po drugie dba o wygląd sylwetki. To właśnie dzięki niemu skóra będzie jędrna, a ryzyko pozostania luźnej skóry po ciąży i odchudzaniu znacznie się zmniejsza. Trening modeluje sylwetkę i pozwala odpowiednio ją kształtować, a także przyspiesza metabolizm. Wiele osób spiera się na temat tego, co jest ważniejsze w odchudzaniu – czy dieta, czy ćwiczenia. Rozwiązując ten spór, odpowiadamy – nie ma żadnych dowodów na wyższość diety nad ćwiczeniami, ani odwrotnie. Tak naprawdę, nie ma jednego, bez drugiego i tylko połączenie ich obu, może dać zadowalające efekty. Jeśli chodzi o dobór treningu, w tym zakresie istnieje dowolność. Mogą to być przykładowo:

cardio – bieganie, pływanie, skakanka,

interwały – intensywne ćwiczenia wykonywane na przemian z odpoczynkiem,

trening siłowy – podnoszenie ciężarów, ćwiczenia wykorzystujące siłę mięśni.

W żadnym przypadku nie należy zaczynać od przesadnego forsowania się – regeneracja również jest bardzo istotna. Przykładowo, jeśli wcześniej nie biegaliśmy, zaczynamy od szybkich spacerów, następnie truchtu z przerwami, normalnego truchtu i stopniowo dochodzimy do biegu, którego później można zwiększać prędkość lub długość.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl