Promocje
Komin wielofunkcyjny TWIG
Komin wielofunkcyjny TWIG
39,00 zł 25,00 zł
szt.
Koszulka WAVE damska
Koszulka WAVE damska
149,00 zł 99,00 zł
Sukienka CITY dziecięca
Sukienka CITY dziecięca
169,00 zł 119,00 zł
Worek sportowy CUNBAG ZEBRA
Worek sportowy CUNBAG ZEBRA
89,00 zł 59,00 zł
szt.
Komin wielofunkcyjny JUKA
Komin wielofunkcyjny JUKA
39,00 zł 25,00 zł
szt.
Bluza TRAMONTANA dziecięca MORSKA
Bluza TRAMONTANA dziecięca MORSKA
199,00 zł 129,00 zł
Koszulka SHAPE męska
Koszulka SHAPE męska
129,00 zł 89,00 zł
Bluza SIMPLY dziecięca
Bluza SIMPLY dziecięca
149,00 zł 109,00 zł
Produkt dnia
Bluza TRAMONTANA męska KARMEL
Bluza TRAMONTANA męska KARMEL
299,00 zł
Bluza TRAMONTANA  męska GRAFIT
Bluza TRAMONTANA męska GRAFIT
299,00 zł
Bluza TRAMONTANA  męska BORDO
Bluza TRAMONTANA męska BORDO
299,00 zł
Bluza TRAMONTANA  męska OLIWKA
Bluza TRAMONTANA męska OLIWKA
299,00 zł
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak schudnąć po ciąży?
26.jpg

Przybieranie na wadze w ciąży jest całkowicie normalnym i naturalnym procesem. Ciało zmienia się , niektóre narządy i tkanki powiększają, a objętość płynów ustrojowych dość mocno wzrasta. Nieprzybieranie na wadze w ciąży może się wiązać ze zbyt niską masą ciała dziecka i jego nieprawidłowym rozwojem. Niestety, często parę nadprogramowych kilogramów zostaje również po ciąży. Jak sobie z nimi poradzić?

Odchudzanie po ciąży

Organizm w czasie pierwszych 6 miesięcy po ciąży jest szczególnie podatny na tracenie kilogramów, jednak - szczególnie w pierwszym okresie po porodzie-  nie należy podchodzić do odchudzania zbyt rygorystycznie. Warto pamiętać, że najlepsze i najtrwalsze efekty osiągniemy przede wszystkim zdrowym trybem życia i zbilansowaną dietą, o dobrze dopasowanej kaloryczności. Nie należy od razu po porodzie zaczynać ciężkich treningów, do których ciało nie jest przyzwyczajone, ani obcinać drastycznie ilości spożywanych kalorii. Odchudzanie najlepiej zacząć po zakończeniu karmienia piersią. Z zakończeniem tego okresu również nie warto przesadnie się spieszyć, ponieważ karmiąc dziecko, traci się pomiędzy 200-500 kcal dziennie. Należy w tym okresie szczególnie zadbać o pełnowartościową dietę. Nie ma również przeciwwskazań do podejmowania stopniowej aktywności fizycznej.

Odpowiednia dieta

Kiedy już zdecydujemy się na rozpoczęcie odchudzania po ciąży, należy zadbać o odpowiednią dietę. Zaczynamy od wyliczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego, z uwzględnieniem trybu życia, sylwetki, wieku, wzrostu i wagi. Niektóre kalkulatory dają możliwość wyboru celu i wyliczają zapotrzebowanie automatycznie pod odchudzanie, utrzymanie lub zwiększenie wagi. W sytuacji, w której korzystamy z kalkulatora, który nie bierze tego czynnika pod uwagę, należy stopniowo odejmować po około 200-300 kcal od dziennego zapotrzebowania i obserwować czy są efekty. Wszystkie kalkulatory i wzory służące do wyliczania zapotrzebowania pełnią jedynie funkcje orientacyjne, ponieważ nie sposób ustalić za ich pomocą indywidualnego zapotrzebowania w 100% przypadków skutecznie, gdyż zależy to od zbyt wielu czynników.

Ćwiczenia

Kolejnym krokiem, który pomoże schudnąć po ciąży, jest dobór odpowiedniego treningu. Po pierwsze, trening pozwala spalić dodatkową ilość kalorii, po drugie - dba o wygląd sylwetki. To właśnie dzięki niemu skóra będzie jędrna, a ryzyko pozostania luźnej skóry po ciąży i odchudzaniu znacznie się zmniejsza. Trening modeluje sylwetkę i pozwala odpowiednio ją kształtować, a także przyspiesza metabolizm. Wiele osób spiera się na temat tego, co jest ważniejsze w odchudzaniu – dieta czy ćwiczenia. Rozwiązując ten spór, odpowiadamy – nie ma żadnych dowodów na wyższość diety nad ćwiczeniami, ani odwrotnie. Tak naprawdę nie ma jednego bez drugiego i tylko połączenie ich obu może dać zadowalające efekty. Jeśli chodzi o dobór treningu, w tym zakresie istnieje dowolność. Mogą to być przykładowo:

cardio – bieganie, pływanie, skakanka,

interwały – intensywne ćwiczenia wykonywane na przemian z odpoczynkiem,

trening siłowy – podnoszenie ciężarów, ćwiczenia wykorzystujące siłę mięśni.

W żadnym przypadku nie należy zaczynać od przesadnego forsowania się – regeneracja również jest bardzo istotna. Przykładowo, jeśli wcześniej nie biegaliśmy, zaczynamy od szybkich spacerów, następnie truchtu z przerwami, normalnego truchtu i stopniowo dochodzimy do biegu, w którym później można zwiększać prędkość lub długość.

Artykuły
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl